مهمترین اخبار سایت ...

درعیدغدیر سال 1308هجری شمسی درشهرضا نوزاد مبارکی به تقویم دنیا سلام کرد وپس از شنیدن پژواک اذان واقامه در گوشش جستجوگرانه عالم نو وهمراهان جدید رابه نظاره نشست.به یمن روز تولدش اورا غدیر علی نامیدند تا به مدد روشنی بخش زمان ومکان ،غدیر گشای علویان کوی خویش باشد .عقربه های تاریخ زندگی اش نشان از ورود او به حوزه مشهد وتحفه چینی از محضر عالم آل محمد (ع)دارد که پس اقامتی چند در تهران وآغاز دوستی با عارفانی بزرگ چون شیخ رجبعلی خیاط عازم درس آموزی در بزم طبیبان بی ا دعا در نجف اشرف شد .بهره گیری اش از محضر علمایی  همچون مرحوم آیت الله خویی وآیت الله حکیم نقد عمر او را وارد مرحله ای جدید کرد وآیه نفر عیارش را فزونی بخشید تا در سال1345زادگاه او بار دیگر حضور گرانسنگ او را تجربه کند....   ادامه

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

آخرین مقالات

نوشته شده در تاریخ 93/07/20, 10:05
2014-10-12-06-35-25 بخش اول: حمد و ثنای الهی اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذی عَلا فی تَوَحُّدِهِ وَ دَنا فی تَفَرُّدِهِ وَجَلَّ فی سُلْطانِهِ وَعَظُمَ فی اَرْکانِهِ، وَاَحاطَ...
نوشته شده در تاریخ 93/03/10, 18:15
2014-05-31-13-45-45از نگاه تربیتی و اخلاقی، یکی از بهترین و کارآمدترین روشهای پرورشی و سازندگی، تربیت از راه نشان دادن الگوها و سرمشق های عینی و عملی است. اسلام به عنوان...
نوشته شده در تاریخ 93/03/03, 19:39
2014-05-24-15-09-56  ابوالحسن موسی کاظم علیه السلام در روز شنبه هفتم ماه صفر سال 128 ه. ق در سرزمین ابواء (بین مکه و مدینه) به دنیا آمد. پدرش حضرت امام جعفر صادق علیه...
نوشته شده در تاریخ 93/02/20, 09:22
2014-05-10-04-52-30شرايط بحراني كه امامان شيعه(ع) درزمان عباسيان به مركزيت بغداد با آن روبرو بودند، آنان را واداشت تا ابزار جديدی براي برقراري ارتباط با پيروان خود جستجو...
نوشته شده در تاریخ 93/02/20, 00:23
2014-05-10-10-37-38   وقتی امام جواد(علیه السلام) به دنیا آمد، امام رضا(علیه السلام) فرمود: حق تعالی فرزندی به من عطا کرد که همچون موسی بن عمران دریاها را می شکافد و مثل...

نمایش از 13 بهمن 1395

مدیر حوزه علمیه مدینه العلم صاحب الزمان علیه السلام شهرضا: هیچ قشری در طول تاریخ به اندازه روحانیت برای استقلال ایران تلاش نکرده است، روحانیت همواره به فکر حفظ استقلال کشور بوده و این مسأله یکی از مهم ترین افتخارات آنان محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، حجت الاسلام سید نعمت الله صالح عصر امروز در مراسم بزرگداشت سالروز ورود تاریخی حضرت امام خمینی(ره) به کشور و آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی که در محل بیت العباس(ع) شهرضا برگزار شد، با اشاره به حدیث «أَفْضَلُ النّاسِ مَنْ عَشِقَ الْعِبادَةَ، فَعانَقَها بِنَفْسِهِ، وَ باشَرَها بِجَسَدِهِ، وَ تَفَرَّغَ لَها، فَهُوَ لایُبالِی عَلی ما أَصْبَحَ مِنَ الدُّنْیا، عَلی عُسْرٍ أَمْ عَلی یُسْرٍ» از پیامبر اکرم(ص) عنوان کرد: بهترین مردم کسی است که به عبادت عشق ورزد و با تمام وجود با آن مأنوس شود و اوقات خود را به عبادت بگذراند و برای او فرقی نکند که دنیا بر او سخت یا آسان گذرد؛ بنابراین، عبادت و مناجات اولیای الهی نه‏ تنها در حاشیه‏ زندگی و اوقات فراغت آن‏ها نیست، که در متن زندگی و جزیی از برنامه‏ کار شبانه‏ روزی آنان محسوب می‏‌شود؛ و اصولاً تا روح مؤمن از دوام انس با حق بهره‏ کامل نبرد، نمی ‏تواند در فعالیت روزانه به درستی عمل به بندگی نماید.

وی در ادامه این مطلب افزود: امام خمینی(ره) به عنوان بنیانگذار انقلاب اسلامی و کسی که تاریخ را متحول کرد، مصداق این حدیث شریف است، ویژگی مهم ایشان آن بود که بسیاری از افکار دینی را عمل کردند، ممکن است افکار بسیاری در کتب علمای بزرگ گذشته موجود بوده امام امام خمینی(ره) این ارزشها را از بین کتابها خارج و در عالم واقع اجرا کردند.

 

مدیر حوزه علمیه مدینة العلم شهرضا ادامه داد: امام راحل کسی بودند که در مسیر تهذیب نفس روش و فکر جدیدی را ایجاد کردند، اگر علمای اخلاق به جهاد اکبر و جهاد اصغر قائل بودند ایشان در این تقسیم بندی جهاد اوسط را هم وارد کردند؛ جهاد اوسط یعنی مبارزه با نفس اما ایشان در این زمینه به این مسأله قائل بودند که در مسیر مبارزه با نفس اگر صرفاً به عقل متکی باشیم ممکن است در برخی موارد از ادامه مسیر منصرف شویم زیرا عقل حکم می‌کند اگر مردم از تو استقبال کردند و اگر محل برای تبلیغ بود به فعالیت ادامه بدهید اما محبت و عشق از این فراتر رفته و می‌گوید در هر صورت برای عشق به معبود و رسالتی که احساس می‌کنید باید وظیفه خود را انجام دهید خواه مردم همراه باشند یا نباشند؛ ایشان در مبارزه با نفس فقط خداوند را در نظر داشتند و رمز ماندگاری انقلاب هم، همین مسأله است.

 

حجت الاسلام صالح با اشاره به بخشهایی از تاریخ دوران مبارزات امام خمینی(ره) بر علیه حکومت ستم شاهی، اظهار کرد: ایشان در زمان هجرت از نجف به پارس می‌فرمودند که اکنون که در کشورهای اسلامی جایی وجود ندارد به فرانسه می‌روم زیرا در نظر من عمل به دستور و وظیفه مهمتر از مکان است؛ مطالعه وصیتنامه ایشان هم نشان می‌دهد که آن عواملی که سبب ایجاد اقنلاب بودند باعث ماندگاری آن نیز خواهند شد.

 

وی ادامه داد: هر چه زمان بیشتری می‌گذرد شخصیت امام خمینی(ره) بیشتر محبوب قلبها شده و انقلاب اسلامی طرفداران بیشتری پیدا می‌کند، ما وظیفه داریم خدمان و انقلاب را ارزیابی کنیم و ببینیم که در چه مرحله‌ای هستیم و چه مسیری را طی کرده‌ایم؛ انقلاب اسلامی پیشرفتهای زیادی داشته است اما نباید اجازه دهیم که دشمن مسیر انقلاب را منحرف کند.

 

امام جمعه موقت شهرضا تأکید کرد: ما وظیفه داریم که فرمایشات امام راحل را در عمل مورد استفاده قرار دهیم نه اینکه در این زمینه تنها به شعار زدگی اکتفا کنیم؛ بقای انقلاب اسلامی در چارچوبی ممکن است که امام راحل ترسیم کردند و اگر هر اندازه از آن منحرف شویم، به همان اندازه دشمن به اهداف خود نزدیکتر شده است.

 

حجت الاسلام صالح اذعان کرد: اگر جامعه دچار برخی از ناهنجاریها و مشکلات شده است باید بدانیم که امام چارچوبهای اصلی را برای حفظ نظام و انقلاب مطرح فرمودند و نباید به آنها بی توجه باشیم زیرا در این صورت مشکلات زیادی برای ما ایجاد خواهد شد؛ امروزه یکی از مشکلات اجتماعی ما در حوزه فرهنگ است که مسؤولان دلسوز نظام را نیز نگران کرده، اگر در زمان جنگ جوانانی با ایمان و اعتقاد راسخ و روحیه انقلابی برای دفاع از اسلام و انقلاب و میهن جان خود را خالصانه فدا کردند به این دلیل بود که آنان از تربیت دینی خوبی برخوردار بودند، بسیاری از شهدا اصلاً امام خمینی(ره) را از نزدیک ندیده بودند اما عاشقانه از فرمان ایشان اطاعت می‌کردند چون اساس تربیت آنها اینگونه بود.

 

وی در ادامه این مطلب افزود: دشمن در دوران بعد از انقلاب به دنبال آن بود که با نفوذ خودش تربیت اسلامی را دچار خدشه کند و متأسفانه جامعه هم تا حدودی به همان سمت رفت، اگر به فرمایشات امام راحل(ره) عمل می‌شد جامعه وضعیت بسیار بهتری داشت؛ امروزه برخی از مسؤولان برای رفع افسردگی جامعه و جوانان شنیدن موسیقی و برگزاری کنسرتهای موسیقی را پیشنهاد می‌کنند و این در حالی است که امام راحل نظری بر خلاف این قبیل از مسؤولان دارند.

 

امام جمعه موقت شهرضا ادامه داد: به نظر امام خمینی(ره) ترویج موسیقی نوعی خیانت به مردم است، ایشان در کتاب صحیفه نور جلد هشتم صفحه 197 می‌فرمایند: «از جمله چیزهایی که مغز جوانان را مُخَدَّر می‌کند و تخدیری است موسیقی است، موسیقی اسباب این می‌شود که مغز انسان  وقتی به آن گوش می‌دهد تبدیل می‌شود به یک مغزی غیر از آنکسی که جدی باشد» ایشان در بخش دیگری از این سخن می‌فرمایند: «موسیقی خیانت است به یک مملکت و خیانت است به جوانان، این موسیقی را حذفش کنید»؛ آنوقت وقتی امام جمعه مشهد به عنوان حفظ حرمت امام رضا(ع) یک کنسرت را تعطیل می‌کند عده‌ای از افراد غوغا و هیاهو به پا می‌کنند.

 

حجت الاسلام صالح گفت: باید همه مطالب صحیفه نور که کلام امام خمینی(ره) است در کتابهای درسی همه مقاطع تحصیلی منتشر شود تا تربیت جامعه بر اساس تفکرات انقلابی و اسلامی ایجاد شود.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: امام خمینی(ره) همواره بر ضرورت خودکفایی و استفاده از تولیدات داخلی تأکید فرمودند؛ عزت و شرافت روحانیت در این است که هیچ قشری همانند آنها به فکر استقلال کشور نبوده است؛ وقتی وثوق الدوله از مرحوم مدرس سؤال کرد که چرا با انعقاد تفاهمنامه ایران و انگلیس مخالف هستید ایشان در جواب گفتند که این قرارداد عزت ملی ما را لکه دار کرده زیرا در آن از انگلیس به واسطه اینکه استقلال ایران را به رسمیت شناخته تقدیر شده است در حالی که استقلال ما مدیون این کشور نیست اما متأسفانه امروزه مشاهده می‌کنیم که برخی افراد به این دلیل که حق هسته‌ای ایران از سوی بیگانگان به رسمیت شناخته شده خوشحال هستند.

 

امام جمعه موقت شهرضا اذعان کرد: جای تأسف دارد که برخی افراد تأیید سران برخی از کشورهای جهان را که در مدت هشت سال جنگ تحمیلی خون فرزندان ایران را ریختند به عنوان یک بُرد سیاسی تلقی می‌کنند، ما نیازی به تأیید آنها نداریم.

 

حجت الاسلام صالح با اشاره به بخشهایی از تاریخ معاصر ایران و مبارزات روحانیان بر علیه سلطه اقتصادی بیگانگان، اظهار کرد: در زمان مشروطه سیزده نفر از علمای بزرگ اصفهان تعهدنامه‌ای را مبنی بر تحریم کالای خارجی بین خودشان امضا و متعهد شدند که حتی اگر کفن مرده‌ای از پارچه خارجی باشد بر آن جنازه نماز نخوانند.

 

وی گفت: یکی از ویژگیهای امام راحل این بود که ابتدای نهضت و در زمان پیروزی انقلاب همه ملاحظات فامیلی و مصلحت اندیشیهای مبتنی بر دوستیهای خانوادگی را ترک کردند و تنها به فکر رضای خدا و حفظ مصالح نظام بودند، ولی متأسفانه امروزه یکی از آفتهایی که انقلاب را تهدید می‌کند ملاحظه کاریهای مسؤولان است.

 

امام جمعه موقت شهرضا اضافه کرد: بسیار زشت است که در اخبار نقش بستگان نزدیک مسؤولان در اختلاسها مطرح شود، مسؤولانی که ادعا می‌کنند در خط امام(ره)  هستند باید برائت خود را از افرادی که تخلف کرده‌اند اعلام کنند.

 

حجت الاسلام صالح تصریح کرد: صداقت امام خمینی(ره) سبب شد تا ایشان مورد استقبال مردم قرار گیرند، امام حرف محرمانه‌ای به دور از مردم نداشتندبنابراین مردم هم عاشقانه ایشان را دوست داشتند؛ امروزه مسؤولان باید افکار و اندیشه‌های امام(ره) را در جامعه اجرا کنند، اگر امروز رهبر معظم انقلاب بر لزوم حفظ و تقویت نیروهای داخلی و ضرورت حل مشکلات کشور با استفاده از توان متخصصان داخلی تأکید دارند به این دلیل است که توان بسیاری در همه زمینه‌ها داریم.

 

وی در ادامه افزود: ما در مدت 8 سال جنگ تحمیلی در برابر همه کشورهای جهان ایستادگی کردیم در حالی که کشور تازه انقلاب کرده ما وان زیادی نداشت اما امروز قدرت زیادی در همه عرصه‌ها داریم و باید از آن استفاده کنیم.

 

امام جمعه موقت شهرضا گفت: اگر تنها به بیان سخنان امام(ره) و طرح شعارها در این زمینه اکتفا کنیم سودی ندارد، باید رفتار و کردار امام راحل را در عمل اجرا کنیمف بسیاری از افراد سابقه دوستی دیرینه با امام(ره) داشتند اما سرنوشت خوبی نصیب آنها نشد چون این افراد ظرفیت نداشتند و نتوانستند با امام(ره) همراهی کنند.

 

حجت الاسلام صالح عنوان کرد: دشمن می‌خواهد با نفوذ و تلقین روحیه یأس و ناامیدی به انقلاب ضربه بزند؛ در زمان ما عمل به فرمایشات رهبر معظم انقلاب واجب است زیرا دشمن به دنبال ایجاد تفرقه و چند قطبی کردن جامعه است و در مقابل ما باید با حفظ وحدت حول محور ولایت فقیه در برابر این دسیسه دشمن ایستادگی کنیم.

 

وی تصریح کرد: کسانی که امروز با انجام اقداماتی به دنبال ایجاد تفرقه در جامعه هستند به سود دشمن فعالیت می‌کنند، خداوند در قرآن کریم تفرقه را نشانه بی‌خردی افراد می‌داند و می‌فرماید: «لَا يُقَاتِلُونَكُمْ جَمِيعًا إِلَّا فِي قُرًى مُحَصَّنَةٍ أَوْ مِنْ وَرَاءِ جُدُرٍ بَأْسُهُمْ بَيْنَهُمْ شَدِيدٌ تَحْسَبُهُمْ جَمِيعًا وَقُلُوبُهُمْ شَتَّى ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا يَعْقِلُونَ»، جامعه‌ای که دچار تفرقه شود از برکات الهی نیز به دور می‌ماند.

آخرین مطالب

آرشیو خبر و مطالب سایت


اوقات شرعی

ارتباطات عمومی

 

مدینه العلم در آپارات