دسته: علمای شهرضا
نمایش از 10 ارديبهشت 1392 بازدید: 5751
پرینت

 حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ غدیر علی ممیز

عالم ربانی مرحوم حاج شیخ غدیر علی ممیز

درعیدغدیر سال هزار و سیصد و هشت هجری شمسی درشهرضا نوزاد مبارکی به تقویم دنیا سلام کرد وپس از شنیده پژواک اذان واقامه در گوشش جستجوگرانه عالم نو وهمراهان جدید رابه نظاره نشست.

به یمن روز تولدش اورا غدیر علی نامیدند تا به مدد روشنی بخش زمان ومکان ،غدیر گشای علویان کوی خویش باشد .

عقربه های تاریخ زندگی اش نشان از ورود او به حوزه مشهد وتحفه چینی از محضر عالم آل محمد (علیه السلام)دارد که پس اقامتی چند در تهران وآغاز دوستی با عارفانی بزرگ چون شیخ رجبعلی خیاط عازم درس آموزی در بزم طبیبان بی ا دعا در نجف اشرف شد .

حوزه ای به درازای هزارسال که به یمن طلای وجود امیرالمومنین (علیه السلام)یوسف حقیقت رابه همه یعقوب های مشتاق نوید می داد وخنکای دل آنها بود .

بهره گیری اش از محضر علمایی  همچون مرحوم آیت الله خویی وآیت الله حکیم نقد عمر او را وارد مرحله ای جدید کرد وآیه نفر عیارش را فزونی بخشید تا در سال هزار و سیصد و چهل و پنج زادگاه او بار دیگر حضور گرانسنگ او را تجربه کند .

از آنجا که او به خوبی می دانست الفبای (واعتصموا بحبل الله جمیعا ولاتفرقوا)درگرو صرف(یعلمهم الکتاب والحکمه) است کتابستانی جذاب و شکیل را برای نسل نو با نام کامل کننده علوم یعنی حضرت صاحب العصر والزمان (علیه السلام)بنانهاد و در کنار آن با وجود تمام مشکلات کوچک وبزرگ سنگ بنای مدرسه علمیه ای راگذاشت که امروز ثمرات سی ساله آن در پهنای امت اسلامی مشغول خدمتند .

اوهمراه با نهضت وشور حسینی پیرجماران وقیام الهی مردم ایران در تشکیل حکومت اسلامی رنجهای فراوانی را متحمل شد ودرد شدید چشم که یادآوروحشی گری گنجه داران شکنجه در آن سالهای دور بود تاآخر عمر اوراهمراهی کرد .

اما این آخر راه نبود چه اینکه حکومتی جهانی درپیش وسربازانی زمان دان باید.یارگیری اوشب وروز نمی شناخت ودر قاموس تواضع او کوچک وبزرگ تفاوتی نداشتند.

او بااستفاده از متد (وانک لعلی خلق عظیم )هر روز لیست طلاب حضرت حجت (علیه السلام) را فزونی می بخشید وخنکای دل عاشقان علم مدرسه علوی بود .از آنجا که این ظرف وسیع را ظرافتی وسیع نیاز بود وقدمتش قدمی را می طلبید در اوائل دهه شصت قدم دررهی عظیم نهاد وبا تاسیس یکی از بزرگترین شهرک های علمی جهان اسلام بنام مدینه العلم صاحب الزمان (علیه السلام) محملی علمی ومعنوی را ایجاد نمود که بوی دلنواز آن مشام ها را به تحسین واداشته است .

آه های آهن سوز وعبادت های عابد پرور او بدرقه راه این بنای عظیم گشت تا انشاءالله از قطب نماهای معرفتی شیعیان در عصر تضارب ایسم ها باشد . تراوش افکار واندیشه های آسمانی او در مکتوب به اهل زمین پیوند خورد وبا عناوین (ریشه های ایمان ) و(پیوند زناشویی) و (ولایت وامامت امام علی در قرآن) قائد وسائق کاروان معرفت جویان شد .

سرانجام این پارسای پارسی در قربانگاه عید قربان و در آستانه هشتمین دهه از زندگیش بهترین متاعش یعنی غدیرستان وجودش را ممهور به مهر دادار نمود واهل زمین از وجودی فراخناک محروم گشتند.

نقد هستی داد وهستی جهان یک جا گرفت                               عاشق آن باشد که گر سودا کند یکجا کند

به امید رهپوئی راهش ودلدادگی به کلامش....

نقل از  دو رکعت وبلاگ

مطالب مرتبط :

زندگینامه کامل حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ غدیرعلی ممیزبه قلم حجة الاسلام والمسلمین سیدمهدی  میرمسیب

مجموعه عکسهایی از ایشان به نقل از سایت وارثون