دسته: مدینة العلم
نمایش از 01 ارديبهشت 1392 بازدید: 4823
پرینت

مدینة العلم صاحب الزّمان شهرضا-عکس هوایی

 حوزه ی علمیه ی مدینه العلم صاحب الزمان(علیه السلام)در سال 1361 با توجه به سابقه درخشان علمی شهرستان شهرضا و قرار گرفتن در موقعیت جغرافیای ویژه و با توجه به شور و اشتیاقی که در این منطه برای فراگیری علوم اسلامی وجود داشت، باعث شد تا مرحوم حجه الاسلام و المسلمین حاج شیخ غدیر علی ممیز(ره) با همکاری گروهی از افراد نیکوکار در پی تأسیس یک مجتمع علمی- دینی مشتمل بر کلیه اماکن و تاسیسات و امکانات لازم از جمله:مدرسه علمیه، کتابخانه و مرکز مطالعات و تحقیقات،ساختمان و مجتمع اداری،سالن اجتماعات،مرکز خدمات رایانه ای ، انتشارات ، واحد های مسکونی و  ... تحت عنوان مدینه العلم صاحب  الزمان(عج)شهرضا برآیند. لذا به دنبال جلسات متعدد و بررسی امکانات موجود و بازدید از زمین های مختلف شهر، زمینی به وسعت 70 هکتار در دامنه ی کوه سفید مشرف به امامزاده شاهرضا جهت انجام این طرح انتخاب شد.

در مهرماه 1363 اولین بنای مجتمع که عبارت از یک انبار و سه اتاق بود جهت فراهم کردن کارهای عمرانی ساخته شد در مرحله اول طرح ،کلنگ حوزه علمیه به مساحت 13000 متر مربع زده شد که شامل 250 حجره کتابخانه ،مدرس سالن غذا خوری و سرویس بهداشتی می باشد با عنایت خداوند در سال 1375 پس از 12 سال قسمتی از ساختمان حوزه جهت استفاده طلاب آماده گردید و اولین گروه طلاب در سال 1375 مشغول به فراگیری علوم دینی شدند.
حوزه علمیه مدینه العلم شامل بخش های مختلف می باشد که می توان به مدیریت و معاونت های آموزش ،پزوهش و تهذیب اشاره کرد که معاونت آموزش وظیفه هماهنگی برنامه آموزش و امور اساتید را بر عهده دارد.
این مدرسه از وجود عارفی وارسته آیت الله نجفی قمشه ای(حفظه الله)برخوردار است که ایشان از شاگردان برجسته ی علامه طباطبایی(ره)،علامه حسن زاده آملی ،آیه الله جوادی آملی و شهید مطهری (ره) می باشد که درس های اخلاق ایشان هر هفته با حضور پرشور طلاب برگزار می گردد.
معاونت پژوهش به منظور تقویت و ساماندهی تحقیق و پژوهش طلاب فعالیت می کند.
معاونت تهذیب و تربیتی که در راستای اهمیت به مسائل اخلاقی و معنوی و تنظیم برنامه های مختلف از جمله :دعوت از علمای اخلاق و هماهنگی برنامه های مذهبی و اخلاقی فعالیت می کند.
از جمله بخش های دیگر مدرسه می توان به :
1- کتابخانه مدرسه مدینه العلم با بیش از 30 هزار جلد کتاب
2- بانک اطلاعات نر م افزاری
3- آرشیو مجلات و مقالات
4- اتاق سایت
5- سالن مطالعه با ظرفت بیش از 150نفر
6- اتاق سمعی بصری اشاره کرد

مدرسه علمیه مدینه العلم صاحب الزمان (علیه السلام) از سال 75 تا کنون موفق به آموزش و تربیت بیش از 500 نفر مبلغ و مدرس و علوم دینی شده است و باعث افتخار است که بعضی از اساتید کنونی این حوزه زمانی از طلاب محصلین همین مدرسه بوده اند .این حوزه تحت اشراف مستقیم مرکز مدیریت حوزه علمیه ی قم می باشد و به حول قوه الهی در سال تحصیلی 90-91 با بیش از 200 نفر طلبه در پایه های درسی 1-6 کار آموزش – تربیتی خود را ادامه خواهد داد. این حوزه در راستای وظیفه دینی در زمینه های مختلف فرهنگی ، تبلیغی نیز فعالیت دارد که از آن جمله می توان به اعزام بیش از دهها نفر مبلغ به مدارس و دانشگاه ها در طول سال ،پاسخگویی به سوالات شرعی ،تبلیغ مکتوب و چهره به چهره اشاره کرد و همچنین آمادگی خود را جهت کمک پژوهشی و تحقیقی به هرگونه طرح و ایده ای که در راستای تبلیغ و ترویج معارف قرآن و عترت باشد اعلام می دارد.

 برنامه های آینده حوزه علمیه مدینه العلم صاحب الزمان (علیه السلام):

از برنامه های آینده حوزه علمیه مدینه العلم صاحب الزمان (علیه السلام)می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- برقراری دروس سطح 2 حوزه تحت اشراف مدیریت حوزه علمیه ی قم
2- تدریس مکاله عربی
3- انتشارات مدینه العلم صاحب الزمان(علیه السلام)
قابل ذکر است که 75 درصد از عملیات عمرانی مدرسه علمیه تاکنون انجام شده است که با تکمیل نهایی آن ظرفیت پذیرش بیش از چهارصد نفر طلبه را خواهد داشت . کلیه هزینه های عمرانی و ساختمانی مدینه العلم صاحب الزمان (علیه السلام)طبق سنت حسنه گذشته از محل نذورات و هدایای مردمی تأمین شده است و می توان آن را از مهمترین مراکز فرهنگی و دینی مردمی در کشور معرفی کرد.

  


مدرسه علمیه مدینه العلم شهرضا را در یک نقشه بزرگتر ببینید


نام کامل:
نام کاربری:
ایمیل:
تایید ایمیل:
گذرواژه:
تایید گذرواژه: